تاریخ :‌ 20 مرداد 1397, 09:02 بازدید : 69 دسته بندی : بیانات

بیانات نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان در خطبه های نماز جمعه 97/05/19

مشروح خطبه های این هفته نماز وحدت بخش جمعه کرمان؛
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی امروز ظهر در آئین نماز جمعه شهر کرمان که در محل مصلی بزرگ امام علی(ع) برگزار شد با بیان اینکه خود و همه بندگان را به رعایت تقوای الهی دعوت می‌کنم اظهارداشت: حضرت علی(ع) می‌فرمایند از وصیت‌های من این است که تقوای الهی را رعایت کنید، در انجام واجبات الهی کوشا باشید و مواظب باشید واجبی را ترک و فراموش نکنید.
وی با اشاره به اینکه یکی از زمینه‌هایی که گناه را آسان می‌کند در حوزه مسائل اقتصادی است تصریح کرد: باید توجه داشت همان‌طور که سرمایه و ثروت می‌تواند زمینه ساز گناه شود فقر و نیازمندی هم می‌تواند بسترساز گناه باشد.
امام جمعه کرمان با بیان اینکه از نظر اسلام خود مال و ثروت باعث‌ گناه نیست در حالیکه در مکتب کومونیسم خود ثروت و سرمایه را باعث گناه می‌دانند افزود: قرآن کریم می‌فرماید آدمی وقتی در اثر مال و ثروت و هر زمینه‌ساز گناه احساس بی‌نیازی کرد دست به گناه می‌زند.
وی با اشاره به اینکه آدمی می‌تواند از ثروت استفاده درست کرده و با کنترل خود نسبت به ارتباطش راجع به گناه زمینه گناه را از بین ببرد گفت: در قرآن‌کریم ‌دو ‌نگاه در رابطه با مال و‌ ثروت وجود دارد که یک نگاه باعث خیرات و برکات می‌شود که نمونه بارز آن در قرآن حضرت داوود و سلیمان است و نگاه دوم این است که آدمی بر اثر مال و ثروت دچار معصیت و کفر می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین علیدادی‌سلیمانی با بیان اینکه قرآن کریم برای افراد گروه اول ویژگی‌هایی را بیان کرده است افزود: نخستین هدف این است که بشر به ثروت به عنوان هدف نگاه نکند.
وی با اشاره به دیگر اهداف گروه اول گفت: مال و ثروت نباید آدمی را اسیر خود کرده و البته این مال و ثروت باید از راه مشروع بدست آید نه اینکه ثروت انسان از راه‌های نامشروع چون رانت و ویژه‌خواری نصیب او شده باشد.
نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با بیان اینکه سرمایه‌ای که از راه مشروع بدست آید می‌تواند سیر تکاملی انسان به سمت خداوند باشد و در این نگاه نیکی به همگان حاکم است افزود: امام صادق(ع) می‌فرمایند دنیا همکار خوبی برای کسب آخرت است.
وی با اشاره به اینکه در نگاه ‌دوم، ثروت‌ را هدف می‌دانند و از هر طریق چه از راه رانت و ویژه‌خواری و چه راه‌های دیگر برای کسب مال تلاش می‌کند خاطر نشان کرد: نمونه بارز ثروت‌ نامشروع در قرآن قارون است.
حجت‌الاسلام والمسلمین علیدادی‌سلیمانی با بیان اینکه حضرت موسی(ع) با سه نوع فتنه در دوران نبوتش روبه رو بوده است گفت: فتنه‌گرهای سیاسی که راس آنها سامری قرار داشت، فتنه دیگر، فتنه حکومتی است که در راس آن فرعون بود ‌و فتنه بزرگ دیگر فتنه اقتصادی‌ بود که در راس آن قارون قرار داشت.
وی با اشاره به اینکه کسی‌که می‌گوید ‌خودم اموالم ‌را بدست آورده‌ام قطعا به وظایف شرعی خود و کمک به نیازمندان و فقرا نمی‌پردازد بیان کرد: امامان ما محور دفاع از ارزش‌های اسلامی هستند و برای زنان جامعه رفتارهای حضرت زهرا(س) باید الگو باشد.
امام جمعه کرمان با بیان اینکه سالروز پیروزی حزب‌الله لبنان در مقابل اسرائیل را در پیش داریم تصریح کرد: در چند سال اخیر شاهد این هستیم اسرائیل در هر جنگی که وارد شده است شکست خورده است و امروز به کشوری تبدیل شده که هر ‌روز از مواضعش عقب‌نشینی می‌کند.
وی با تبریک روز خبرنگار به تمامی اصحاب رسانه گفت: خبرنگاران برای رساندن خبر به مردم جهاد می‌کنند، ‌جایگاه خبرنگاری جایگاه بزرگی است و خبرنگاران مسئولیت بزرگی در جامعه برعهده دارند و مردم باید به این جایگاه توجه کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه خبرنگاران باید توجه داشته باشند که هر خبر ناصواب که اساس و ریشه درستی ندارد را هرچند برای مدت کم منتشر نکنند افزود: خبرنگاران در روشنگری، بینش و نگاه جوامع به مسائل به‌ویژه در برهه‌هایی خاص نقش مهم و اثرگذاری برعهده دارند.
وی با بیان اینکه خبرنگاران باید مواظب باشند هر خبری را نفرستند بیان کرد: دشمن درصدد این است که مردم را ناامید کند و ما نباید با یک اقدام اشتباه به این کار دامن بزنیم.
نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با اشاره به اینکه دولت باید مسئولان دلسوز و جهادی را در عرصه اقتصاد بکار گیرد گفت: مسئولان باید بتوانند فتنه‌ها و توطئه‌های دشمن را خنثی کنند و در این روزها جنس فرماندهی باید از جنس فرماندهان دوران دفاع مقدس باشد.
وی با تاکید بر اینکه انسان‌های ترسو نمی‌توانند فرماندهی درستی داشته باشند افزود: مسئولان دستگاه قضایی باید با مخلان اقتصادی و کسانی که به بیت‌المال دست درازی می کند از هر جناحی برخورد جدی کنند.
امام جمعه کرمان با بیان اینکه متاسفانه بعضی‌ها در سال حمایت از کالای ایرانی دست به احتکار کالا ایرانی می‌زنند و اجناس خارجی وارد می‌کنند گفت: باید ‌با رانت‌دهندگان و گیرندگان و ویژه‌خواران برخورد جدی شود.
وی با اشاره به اینکه زمانی که با مفسدی برخورد می‌شود نباید نگاه جناحی به آن داشته باشیم و باید توسط مردم مطالبه‌گری عمومی شود تصریح کرد: حرف زدن رئیس جمهور آمریکا راجع به مذاکره با هدف ایجاد دو دستگی میان مردم و مسئولان است و جنگ تمام عیاری که علیه ایران آغاز شده نیازمند هوشمندی مردم است.

کلید واژه ها :