تاریخ :‌ 4 آبان 1397, 20:28 بازدید : 27 دسته بندی : بیانات

بیانات نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان در خطبه های نماز جمعه 97/08/04

امام جمعه کرمان گفت: همایش عظیم راهپیمایی اربعین حسینی نمایش اتحاد امت‌های اسلامی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی ظهر امروز در آئین نماز جمعه شهر کرمان که در محل مصلی بزرگ امام علی(ع) برگزار شد، با دعوت نمازگزاران به رعایت هرچه بیشتر تقوای الهی اظهار داشت: رعایت تقوای الهی در تمام زمینه‌ها از جمله رفتار، سخن و حتی نیت فرد لازم و مهم است.

وی با بیان اینکه یکی از عواملی که سبب رقم‌خوردن حادثه ‌کربلا شد بستر فرهنگی جامعه آن روز بود، افزود: جبرگرایی که از سوی حکومت معاویه به مردم جامعه القا می‌شد با ظاهر دینی و حق به جانب همراه بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با اشاره به جمله معاویه که می‌گوید حکومت من از طرف خدا آماده است و خدا می‌خواهد که حکومت من این‌گونه باشد، گفت: معاویه با این طرز تفکر مانع از مخالفت مردم با حکومت خود می‌شد و قیام مردم را سرکوب می‌کرد.

وی با بیان ‌این نکته که معاویه با ترویج جهالت در میان مردم مانع از مخالفت آن‌ها می‌شد، خاطر‌نشان کرد: از دیگر اقدامات بنی‌امیه در دوان خلافت‌شان تقدس‌زدایی بود و همین مسئله سبب شد تا آن‌ها با دانستن شأن و منزلت اهل‌بیت(ع) دست به جنایت‌ها و ظلم‌های بزرگی در تاریخ زدند.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به این نکته که تقدس‌زدایی راه را برای جنایت و ظلم حکومت بنی‌امیه باز کرد، گفت: فضای خفقان‌آور آن روز جامعه به‌شدتی بود که نه‌تنها‌ دوست‌داران اهل‌بیت(ع) نمی‌توانستند سخنان پیامبر(ص) و ائمه(ع) را بر زبان بیاورند بلکه احادیث ساختگی در جامعه ترویج داده می‌شد‌.

وی با بیان اینکه حکومت بنی‌امیه تقدس‌زدایی را کم‌کم شروع کرد و بعد از مدتی آن را به بیشترین حد خود رساند، یادآور شد: در روزگاری مردم آب وضوی پیامبر(ص) را تبرک می‌شماردند و بعد از نیم قرن از وفات ایشان فرزندش را شهید و او را خارجی نامیدند. اگر حکومت الله را کنار بزنیم چیزی جز طاغوت باقی نمی‌ماند‌.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان در خطبه‌ دوم با تسلیت شهادت اولین شهید محراب آیت‌الله قاضی‌طباطبایی گفت: هفته کتاب ‌و کتاب‌خوانی را در پیش داریم و از آنجا که مهم‌ترین رکن جامعه فرهنگ آن جامعه است که از طریق مطالعه و خواندن کتاب بدست می‌آید.

وی با بیان اینکه رژیم پهلوی کاپیتولاسیون را پذیرفته بود در حالی که کمتر حکومتی این مسئله را می‌پذیرد، تصریح کرد: پذیرش کاپیتولاسیون توهین به تاریخ، شان و جایگاه یک کشور است و امام خمینی(ره) جلوی این توافقنامه ایستاد و به شدت با رژیم پهلوی مبارزه کرد.

علیدادی‌سلیمانی با یادآور‌شدن حادثه چند روز گذشته در سفارت عربستان در ترکیه، با بیان اینکه یک روزنامه‌نگار را در امن‌ترین جای یک کشور که سفارت آن است، کشتند، افزود: رژیم داعشی عربستان کودکان یمنی را در خانه‌هایشان می‌کشد و چنین اقداماتی از عربستان دور از تصور نیست.

وی با بیان اینکه اربعین دانشگاهی است که ایثار و فداکاری را در آن آموزش می‌دهند، گفت: دشمنان به دنبال آن هستند که نهضت عاشورا و قیام اباعبدالله(ع) را در گوشه و فراموش‌شده نگه دارند.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه امت اسلامی ایران و عراق باید در کنار یکدیگر باشند و اتحاد خود را حفظ کنند، خاطرنشان کرد: راهپیمایی عظیم اربعین فرصتی برای نمایش اتحاد امت‌های مسلمان است؛ این آرامش و امنیت امروز جامعه ما از خون شهدای هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم است.


کلید واژه ها :