تاریخ :‌ 24 تیر 1397, 09:04 بازدید : 159 دسته بندی : بیانات

بیانات نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان در خطبه های نماز جمعه 97/04/22

مشروح سخنرانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان در ایراد خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر کرمان در مصلی بزرگ امام علی(ع)؛
حجت‌السلام و المسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی امروز ظهر در خطبه‌های نماز جمعه شهر کرمان که در مصلی بزرگ امام علی(ع) برگزار شد با توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهارداشت: از خدا بترسید و به خدا پناه ببرید و تقوای الهی پیشه کنید.
وی با بیان اینکه رعایت تقوای الهی یعنی در همه زمان‌ها و مکان‌ها به رضایت خداوند توجه کنیم گفت: عامل رسیدن ما به کمال، رعایت تقوای الهی در همه حال است.
امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه زمینه های گناه در وجود انسان را باید بشناسیم و از خود مراقبت کنیم افزود: انسان موجودی است که فوق‌العاده مورد توجه خداوند تبارک و تعالی است و خداوند در قرآن کریم وقتی از قرآن که کامل‌ترین کتاب آسمانی است و از انسان سخن می‌گوید، نشان از قدر و منزلت انسان در پیشگاه خداوند است.
وی با بیان اینکه پیامبران الهی هم معلم بودند و هم مربی و ما به‌عنوان انسان نیازمند تعلیم و تربیت در دنیا هستیم گفت: بخشی از عقل ما متوجه عقل و خرد است و بخشی متوجه به امیال است.
حجت‌الاسلام و المسلمین علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه اگر انسان تابع میلها و گرایشها بشود دچار اختلالات شدید روانی خواهد شد که یک آسیب است بیان کرد: اگر می‌خواهیم به کمال برسیم باید این امیال را کنترل کنیم.
وی با بیان اینکه افراط و تفریط در غریزه ها باعث انزوای آدمی از جامعه و محیط اطراف خودش می‌شود و ممنوع است گفت: قرآن می‌فرماید کسانی که به غریزه ها توجه دارند از قدرت عقل استفاده نمی‌کنند.
نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با اشاره به اینکه کسانی هستند که چشمان روشن‌بین دارند اما به حوادث پیرامون خود توجه نمی‌کنند و چشم بصیرت ندارند افزود: این افراد از کنار حرف حق عبور می‌کنند در حالی که همه ابزارها برای دیدن و شنیدن و درک کردن حق را دارند اما نیمی از شخصیت خود را تعطیل کردند.
وی با بیان اینکه منشاء غالب گناهان سه قوه است که یکی از آنها امیال شهوانی است و کسانی در آن افراط می‌کنند و غرق در لذات و خواهش‌های نفسانی می‌شوند بیان کرد: امام علی(ع) فرمود این افراد مانند حیواناتی هستند که پروار بوده و تمام هم‌و‌غم آنها پر کردن شکمشان است.


حجت‌السلام والمسلمین علیدادی‌سلیمانی در خطبه دوم نماز جمعه امروز شهر کرمان با تبریک پیشاپیش ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر گفت: آن حضرت در بیت عصمت و طهارت‌(س) رشد یافت و عابده و کریمه دو کنیه آن حضرت است و بسیار خوب است که دختران جامعه اسلامی به آ حضرت معصومه(س) تاسی کنند.
وی با بیان اینکه در این هفته روز تامین اجتماعی و بهزیستی را داریم که دو موضوع مهم است افزود: تامین اجتماعی خانواده گسترده‌ای دارد و مردم زیادی در کشور از خدمات تامین اجتماعی استفاده می‌کنند که از خدمات نظام اسلامی است.
امام جمعه کرمان با اشاره به 26 تیر سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان گفت: یکی از وظایف این شورا نظارت بر مصوبات قوانین مجلس شورای اسلامی است تا قانونی مغایر با قوانین اسلام تصویب نشود.

وی با بیان اینکه نظارت بر انتخابات نیز از دیگر رسالت‌های شورای نگهبان است که بهصورت کامل و دقیق از بدو برگزاری انتخابات به صورت عمیق و عادلانه انجام می‌شود افزود: شورای نگهبان بدون هر گرایش سیاسی این کار را انجام می‌دهد و پرونده شورای نگهبان کاملا قابل دفاع است.
حجت‌الاسلام والمسلمین علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه شرایط فعلی کشور اینگونه است که رسما بالغ بر 15 سال آمریکا جنگ اقتصادی را علیه کشور راه‌اندازی کرده و اتاق جنگ تشکیل داده است تصریح کرد: از طرفی در جنگی روانی تلاش می‌کنند تا به اهداف خود برسند و برای برون رفت از این جنگ باید همانند جنگ تحمیلی ایثار کنیم.
وی با بیان اینکه برای مقابله با این جنگ باید از توان داخلی استفاده کرد و دولت به بخش خصوصی توجه کند گفت: نکته مهم این است که باید به نسخه‌های غربی بی‌اعتماد باشیم و بدانیم که آنها بدعهد هستند و صلاح کشور ما را نمی‌خواهند و در زمان مقرر با اجماع از کنار ما به راحتی می‌گذرند.
نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با اشاره به اینکه قوای سه گانه کشور و ظرفیتهای علمی کشور باید با تمام قدرت به میدان بیایند تا کشور از این بحران عبور کند افزود: مسئولان شفاف با مردم سخن بگویند و همه قوا در کنار مردم بسیج شوند.
وی با بیان اینکه گفتوگو با مستکبران نه امیدبخش بوده و نه سازنده است و فقط وقت مردم و کشور را هدر می‌دهد اظهار‌داشت: دشمن بعد از ناامیدی از جنگ نظامی جنگ اقتصادی را آغاز کرده و با ما در حال جنگ است.
حجت‌الاسلام والمسلمین علیدادی‌سلیمانی با اشاره به خشکسالی های اخیر در استان گفت: ضرورت مصرف آب و برق در این شرایط لازم است و باید مراقبت کنیم که آب و برق دو کالای اساسی در کشور هستند اما متاسفانه تقریبا سه برابر مردم جهان آب و برق مصرف می‌کنیم و اصلا درست نیست.
وی با بیان اینکه اگر 10 درصد از مصرف برق را مدیریت کنیم بسیاری از کارخانه‌ها ساخته می‌شود و نباید سرمایه کشور را هدر داد تاکید کرد: خشکسالی‌های پی در پی و عدم مدیریت منابع آبی و کاهش نزولات آسمانی باعث مشکلاتی شده است که امروز باید مدیریت کرد.
امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه در مدیریت مصرف آب کار جدی نشده است افزود: باید در شرایط فعلی هوشمندانه عمل کرد و نیازمند همکاری مردم در کاهش مصرف آب است.

کلید واژه ها :